Спогади Марії Стус

Зі спогадів сестри Василя Стуса, Марії Стус:
🎈Я вчилася, і він зі мною. А він такий був. Ми там жили на першій площадці. В нас була одна кімнатка. Він з мамою спав, я з татом спала, тоді мінялися. Я мию підлогу під його ліжком. Він кричить: «Ні, під своїм я сам буду мити!» Все сам. Ми з ним дуже добре жили. Правда, мама?
🎈У Василя часто голова боліла. Йому давали риб’ячий жир. Ложечку вип’є — десять копійок. А тоді книжки купляли. Ми так любили ці книжки. Вася зробив таку печать з резинки. Там: «В. Стус». І оце ставили печать на ті книжки, що купили.
🎈Якось у листі він пише, що була в дев’ятому чи десятому класі дівчина одна, в яку він дуже закохався. А тоді прочитав Франка «Мойсей», і це його переродило. Він хотів бути розумнішим, щоб до неї дотягнутися.
🎈Батько не сварив ніколи. Ніколи. Він тільки казав: «Не будеш вчитися — підеш на залізну дорогу кайлувати». Це вже саме страшне.
🎈Ми дивувались навіть. Інші діти: «Я получіла тройку, меня ругать будут». Нас зроду не ругали. Василя не ругали, бо не було за що.
🎈А коли ви дізналися, що він вірші пише?
Ви знаєте, він весь час приховував. І ніхто не знав. Ми не знали. Просто він дуже любив літературу. В інституті завжди сидить, читає. Приходив пізно. Він робити фізично майже нічого не вмів.
В армії його друкували в «Літературній Україні». А тоді після армії він уже тут багато виступав по телевізору. В нас ще не було телевізора, і приходили й мамі казали: «Ви знаєте, сегодня вашего Васю відєлі».
🎈Колись таке було. Приходить він додому брудний-брудний. Мама питає: «Чому ти, Вася, такий брудний?» Ввечері в шостій-сьомій годині вже темно, і якраз надворі болото-болото. А там жінка одна жила. Я знаю, де вона жила. Вона все п’яна. І каже: «Йду, а вона впала. І мені її там жалко стало, так жалко». Він її взяв п’яну, а вона валялася, і відвів додому, бо вона не знайде дороги додому. А вона в болоті була, то він весь забруднився. Каже: «Бо я жінку вів. Вона хоч п’яна, але все одно людина».
▪️Книга “Нецензурний Стус
▪️Підручники і посібники”
▪️Тернопіль, 2002 рік
А враження пані Марії після перегляду робочих матеріалів фільму “Заборонений” дивіться тут👇
Ссылка на основную публикацию